TRÄNARE

Elittränare 

Ansvariga tränare är Girts Jekabsons och Sofia Göransson
 

Girts Jekabsons
Girts Jekabsons – huvudtränare, elittränare och tränare i konståkningsakademin.
Girts ansvarar för grupperna Elit 1–2, EA och A2 samt är biträdande tränare till B3, C2 och C4.
Girts var lettisk mästare 2008 – 2011 och har tävlat i JVM, EM och VM. Under en fyraårsperiod genomgår han en internationell utbildning genom Svenska Konståkningsförbundet, ISU Olympic Project 2018 – 2021.
Tränarutbildning: Steg 4B – landslagstränarbehörighet.
Tel: 070-5546411
E-post: girts@lerumskk.se

 

Sofia Goransson
Sofia Göransson – elittränare och ansvarig för konståkningsakademin.
Sofia ansvarar för grupperna A1, B1, B3 och C2 samt är biträdande tränare för C3.
Hon har tidigare varit elitåkare i Lerums Konståkningsklubb.
Tränarutbildning: Steg 4B – landslagstränarbehörighet.
Tel: 0707-797652
E-post: sofia@lerumskk.se

 

Akademitränare – tränare med gruppansvar 

Ansvarig tränare är Sofia Göransson

adina samuelsson IMG_8153
Adina Samuelsson – konståkningsakademitränare.
Adina ansvarar för grupperna C4 (med Girts Jekabsons som biträdande tränare) och K1. Adina är också showansvarig tränare tillsammans med Sandra Lööf.
Tränarutbildning: Steg 2B.
Tel: 073-707 75 03
E-post: adina.lerumskk@gmail.com

 

sandra - version 2

Sandra Lööf – konståkningsakademitränare. Sandra ansvarar för grupperna B2 och C1. Sandra är också showansvarig tränare tillsammans med Adina Samuelsson.
Tränarutbildning: Steg 2A samt domarutbildning nivån regional tävlingsdomare.
Tel: 0730-360650
E-post: Sandra.loof@live.com

 

 

Jelizavet Kopaca
Jelizaveta Kopaca – konståkningsakademitränare.
Jelizaveta är tränare med fokus på program/koreografi och off ice-träning. Hon har flera tränaruppdrag vid sidan av sin egen ordinarie träning.
Tränarutbildning: Steg 2B.
Tel: 076-427 52 58
E-post: jelizaveta.kopaca@gmail.com

 
Emmy Nilsson
Emmy Nilsson – ansvarig tränare för grupp C3 (med Sofia Göransson som biträdande tränare).
Emmy är tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp B1. Emmy ingår i vårt ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Steg 1B.
Tel: 0738-914769
E-post: emmy.a.a.nilsson@gmail.com

 
evelina sundström IMG_8163
Evelina Sundquist – ansvarig tränare för grupp K2. Evelina är tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp A1. Evelina ingår i ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Steg 1A.
Tel: 0725-020323
E-post: evelinasun03@gmail.com

 

emilia samuelsson IMG_8149
Emilia Samuelsson – ansvarig tränare för grupp K3 och ansvarig tränare i sektion Vårgårda. 
Emilia tränar i vuxengruppen och ingår i vårt i ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Grund.
Tel: 0720-067254
E-post: emilia2002samuelsson@gmail.com

 
Alice Simonsson
Alice Simonsson – ansvarig tränare för grupp K4 tillsammans med Minnea Clausen. Alice är tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp B1. Alice ingår i vårt ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Steg 1A.
Tel: 0702-182176
E-post: alicebrallis03@gmail.com

 

Minnea Clausen
Minnea Clausen – ansvarig tränare för grupp K4 tillsammans med Alice Simonsson. Minnea ingår i vårt ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Steg 1A.
Tel: 0768-798297
E-post: minnea.clausen@gmail.com

 

ines andersson IMG_8156
Ines Andersson – ansvarig tränare i sektion Vårgårda.
Ines tränar i vuxengruppen och ingår i vårt ordinarie tränarteam för skridskoskolan.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: ines5685@gmail.com

 

emma hedberg IMG_8167
Emma Hedberg – ansvarig tränare i sektion Vårgårda.
Emma är tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp A1.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: gyllentass@hotmail.com

 


Breddverksamheten 

Tränare engagerade i skridskoskolan och som vikarier för yngre konståkningsgrupper.

lovisa carlen IMG_8144
Lovisa Carlén – tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp B1.
Tränarutbildning: Steg 1A.
E-post: lollo.saga@gmail.com

 

sofia ozolins IMG_8157
Sofia Ozolins
Tränarutbildning: Steg 1A.
E-post: sofiaozolins@gmail.com

 

victoria uddegren IMG_8131
Victoria Uddegren – tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp Elit.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: victoria.uddegren@telia.com

 

matilda lysmark IMG_8171
Matilda Lysmark
Tränarutbildning: Grund.
E-post: matilda.lysmark@telia.com

 

hailey wall IMG_8143
Hailey Wall – tävlingsåkare och tränar i vuxengruppen.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: haiwal0516@edu.lerum.se

 

jenny linden
Jenny Lindén – tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp C1.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: linden.jenny@outlook.com

 
lisen rönn
Lisen Rönn – tävlingsåkare och tränar i  konståkningsgrupp C1.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: lisen.ronn@gmail.com

 
Emelie Pellden
Emelie Pelldén
Tränarutbildning: Grund.
E-post: emelie.pellden@icloud.com

 
tilde IMG_8217
Tilde Fredriksson – tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp B1.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: fredriksson0404@gmail.com

 
maja IMG_8218
Maja Olsson – tävlingsåkare och tränar i konståkningsgrupp B1.
Tränarutbildning: Grund.
E-post: majaolsson555@gmail.com

 

Tränarvikarie 

Tränare som kan engageras som ibland.

IMG_7560Linda Norberg är tekniska specialist på nationell tävlingsnivå.
Tränarutbildning: Steg 4B – landslagstränarbehörighet.
Tel: 0733-534163 
E-post: norberg_linda@hotmail.com

 

 

 

JohnOlofJohn Olof Hallman tävlade för Sverige på internationell nivå fram till 2016 och arbetar nu i USA efter studier på Princeton University. John Olof är hedersmedlem i Lerums Konståkningsklubb och återkommer regelbundet som gästtränare och gäståkare.

Tel: 070-758 89 48
E-post: johnolof@gmail.com

 

 

Våra unga tränare på tränar-kickoff i augusti 2020:

IMG_0663